Przemysł gazowy przegrywa starcie o zielone kodeksy budowlane

Branża gazu ziemnego bez sukcesu przy dotychczasowych próbach usunięcia przyjaznych dla klimatu zapisów z krajowych wytycznych dotyczących budowy domów.

Zasady zawarte w modelowym kodeksie budowlanym będą wymagać, aby nowe domy były wyposażone w instalację umożliwiającą podłączenie kuchenek indukcyjnych i ładowarek do samochodów elektrycznych, i będą służyć jako punkt odniesienia w prawie każdym stanie.

W listopadzie stowarzyszenia branżowe reprezentujące przedsiębiorstwa gazowe i producentów pieców uruchomiły ostatnią szansę na wycofanie się z postanowień, które zostaną wydane w tym roku.

International Code Council, organizacja non-profit, która współpracuje z grupami przemysłowymi i władzami lokalnymi w celu opracowania ogólnych kodeksów, które są sankcjonowane prawem we większości kraju, nawet złamała własne zasady, aby dać graczom, takim jak Amerykańska Rada Gazowa (American Gas Association) i Amerykańska Rada Gazu Publicznego (American Public Gas Association), dodatkowy czas na złożenie odwołań. Grupy naftowe zaskarżyły kodeksy, które uczynią łatwiejszym dla właścicieli domów zrezygnowanie z gazu, argumentując, że propozycje te albo wykraczają poza granice tego, do czego miał służyć kodeks energetyczny, albo zostały uchwalone w sposób niewłaściwy.

Jednak w tym tygodniu komisja odwoławcza ICC odrzuciła wszystkie dziewięć wyzwań dotyczących najnowszych kodeksów energetycznych, orzekając, że „apelanci nie wykazali istotnej i znaczącej nieprawidłowości procesu lub procedury”.

Przedsiębiorstwa gazowe będą miały jeszcze jedną szansę na przedstawienie swoich argumentów podczas dwugodzinnej dyskusji jeszcze w tym miesiącu przed zarządem ICC, który podejmie ostateczną decyzję na swoim marcowym spotkaniu 18 marca. Grupy branżowe, które złożyły odwołania, planują naciskać na najwyższych wykonawców, aby obalić decyzje.

„Ta sprawa faktycznie się nie zakończyła” – powiedział Francis Dietz, rzecznik prasowy Instytutu Klimatyzacji, Ogrzewania i Chłodzenia, grupy branżowej producentów pieców gazowych, która złożyła odwołanie.

Amerykańska Rada Gazu Publicznego powiedziała, że jest „rozczarowana” decyzją komisji odwoławczej, którą grupa branżowa reprezentująca miejskie przedsiębiorstwa gazowe przedstawiła jako zagrożenie dla dostępu Amerykanów do „źródeł energii, które preferują”.

„Na szczęście proces odwoławczy się jeszcze nie zakończył” – powiedziała grupa branżowa w oświadczeniu dla prasy. „Ostatecznie to zarząd ICC zdecyduje, czy poprzeć czy odrzucić odwołania. Bacznie obserwujemy, co zdecydują”.

Choć wynik nie jest gwarantowany, dwie źródła z wiedzą na temat procesu powiedziały, że byłoby to nietypowe, gdyby panel wykonawczy nie przeciwstawił się rekomendacjom komisji odwoławczej. ICC kieruje dziennikarzy na swoją publiczną stronę internetową dotyczącą obecnego procesu odwoławczego, ale nie odpowiedziało na e-mailowe pytanie dotyczące ostatniego przypadku, kiedy zarząd ICC odrzucił decyzję komisji odwoławczej.

Odrzucenie apelacji przemysłu może przywrócić trochę wiarygodności skołatanej ICC, której kiedyś ospała tradycja aktualizacji modelowych kodeksów budowlanych narodowego znaczenia została poddana krytyce w ostatnich latach po tym, jak zwolennicy uznali, że doszło do zamachu przemysłu.

Jeśli decyzja ICC zostanie podtrzymana, narodowe wytyczne dotyczące budownictwa domowego będą wymagać, aby nowe domy były wyposażone w instalację niezbędną do podłączenia kuchenek indukcyjnych i ładowarek do samochodów elektrycznych.

„To zdecydowanie pozytywny rozwój, zobaczymy, jak potoczy się ostatni etap” – powiedział Mike Waite, dyrektor ds. kodów w strażniku American Council for an Energy-Efficient Economy i wolontariusz, który pomógł w napisaniu tegorocznych kodeksów budowlanych dla ICC. „ICC musi przestrzegać swoich pisanych zasad, a my nadal musimy pójść znacznie dalej, aby osiągnąć nasze cele dotyczące efektywności energetycznej i redukcji emisji gazów cieplarnianych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *