Anheuser-Busch osiąga porozumienie z IBT

Anheuser-Busch i związek zawodowy International Brotherhood of Teamsters osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie nowej pięcioletniej umowy dla tysięcy pracowników, co potencjalnie unika strajku, który mógłby sparaliżować działalność kilkunastu browarów w całym kraju.

Związek poinformował, że doszedł do porozumienia z firmą w środowe popołudnie po tygodniach zablokowanych negocjacji. Sean O’Brien, prezydent związku, powiedział w oświadczeniu, że porozumienie „ustanawia nowy wysoki standard dla przemysłu piwowarskiego”.

Pracownicy nadal muszą zagłosować, czy zaakceptować umowę, a głosowanie odbędzie się w przyszłym tygodniu.

Anheuser-Busch, będący własnością belgijskiego giganta piwowarskiego Anheuser-Busch InBev, powiedział, że jest zadowolony z osiągnięcia wstępnego porozumienia. Zatrzymanie pracy mogłoby spowodować zaprzestanie produkcji niektórych z najpopularniejszych piw w USA, w tym Bud, Bud Light, Michelob Ultra i Stella Artois, a także szeregu mikrobrowarów.

„Jako wiodący producent piwa w Ameryce, z dumą świadczymy najlepsze prace w branży piwnej i z niecierpliwością czekamy na formalne ratyfikowanie w nadchodzących dniach” – powiedział rzecznik w wiadomości e-mailowej.

Związek poinformował, że umowa obejmuje natychmiastowe podwyżki o 4 dolary za godzinę, a łączne podwyżki wyniosą 8 dolarów w ciągu pięciu lat. Umowa zakończyłaby również system opieki zdrowotnej dwóch poziomów, w którym nowi pracownicy płacą więcej niż pracownicy weterani, oraz zwiększyłaby maksymalny okres zatrudnienia do ośmiu tygodni rocznie.

Pracownicy wskazywali, że chcą, aby Anheuser-Busch zagwarantował miejsca pracy na czas trwania umowy, obawiając się, że firma może zamknąć browary lub przenieść miejsca pracy za granicę. Związek powiedział, że wstępne porozumienie obejmuje „istotne zabezpieczenia zatrudnienia”, ale nie opublikował natychmiast szczegółów.

„Anheuser-Busch wiedział, że nasi członkowie byli poważni i przygotowani do zrobienia wszystkiego, co było konieczne, aby osiągnąć sprawiedliwą umowę” – powiedział O’Brien.

Anheuser-Busch ma za sobą burzliwy rok 2023. Po tym, jak firma współpracowała z influencerem transpłciowym Dylanem Mulvaneyem w promocji w mediach społecznościowych, konserwatywni komentatorzy wezwali do bojkotu, co spowodowało spadek sprzedaży Bud Light. Konkurencyjna marka Modelo szybko przejęła pierwsze miejsce w sprzedaży piwa w kraju.

Pomimo kłopotów z wizerunkiem i spadku przychodów w USA, Anheuser-Busch InBev pozostał rentowny dzięki silnym globalnym sprzedażom marek. Jesienią ub.r. firma podpisała umowę, aby Bud Light stał się oficjalnym piwem organizacji mieszanych sztuk walki UFC, a później droga reklamowa na Super Bowl stała się częścią działań naprawczych wizerunku.

Pracownicy browaru sygnalizowali przed strajkiem, że uważają, iż zyski firmy oznaczają, że ​​może ona sobie pozwolić na wyższe płace i lepsze korzyści. Jednym z ich największych priorytetów było jednak zabezpieczenie języka umowy, aby chronić ich miejsca pracy. Pracownicy powiedzieli, że ilość piwa, którą mieli za zadanie warzyć, znacząco się zmieniała, co sprawiało, że ich zarobki były mniej przewidywalne.

D.J. Edwards, operator wypełniacza w browarze firmy w Jacksonville na Florydzie, powiedział, że niektórzy pracownicy stracili możliwości nadgodzin ze względu na zmiany w produkcji. Był jednym z 99% członków Teamsters, którzy upoważnili liderów związku do ogłoszenia strajku, jeśli firma zaproponuje niewystarczającą umowę.

„Musimy wiedzieć, że są zobowiązani do utrzymania otwartych browarów i zatrudnienia nas” – powiedział Edwards w styczniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *